Alimenty porady dla ojców

Alimenty to temat kontrowersyjny, ponieważ część osób, która musi je płacić czuje się pokrzywdzona nie tylko przez sąd, ale przede wszystkim przez drugiego rodzica dziecka, który nie tylko sprawuje nad nim opiekę na co dzień, ale też może żądać coraz wyższych kwot i straszyć sądem, jeśli ich nie zapłacimy. A co wtedy jeśli sam sąd się przeliczył i nie stać nas na takie alimenty?

Kiedy trzeba płacić alimenty?

Przede wszystkim alimenty płaci ten rodzic, u którego dziecko nie przebywa „na stałe”. Zatem jeśli rodzice np. na mocy rozwodu czy separacji mieszkają osobno to osoba, u której mieszka dziecko ma prawo do otrzymywania alimentów na nie. Nie da się ukryć, że w Polsce najczęściej jest to matka. Ale nie można zapomnieć, że to oboje rodzice muszą ponosić koszty utrzymania dziecka, nawet gdy nie mieszkają razem. To sąd ustala wysokość alimentów, a nie matka. Jednak jest kilka czynników, które wpływają na ich wysokość.

Ile będą wynosić alimenty?

Ojcowie bardzo często czują się poszkodowani wysokością ustalonych alimentów. Ale sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka, czyli wydatki na żywność, ubrania, dojazdy do szkoły itd. Ważne są też możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica, który ma je płacić. Teoretycznie im wyższe zarobki, tym wyższe alimenty trzeba będzie zapłacić. Jest jednak jeszcze jedna okoliczność często pomijana: osobiste starania o utrzymanie i wychowanie dziecka. Nawet jeśli rodzice nie mieszkają razem to przecież razem wychowują dziecko. To też powinno być dla sądu ważne.

Krzywdząca jednak może być najbardziej „zasada równej stopy życiowej”, bowiem oznacza ona, że zaspakajanie potrzeb dziecka może nastąpić nawet kosztem majątku rodziców. Ale jednocześnie nie oznacza to, że i matka i ojciec po równo mają łożyć na utrzymanie dziecka. W wielu sytuacjach wystarczyło więc, że matka z którą dziecko mieszka wykaże wysokie potrzeby materialne dziecka, aby otrzymać wysokie alimenty, kosztem zarobkującego ojca, który przez to sam może popaść w problemy finansowe. Niestety polskie prawo nie jest w tym zakresie łagodne dla osoby mającej płacić alimenty. Ponadto część sądów jest stronnicza, bowiem kierując się nigdzie w prawie nie zdefiniowanym „dobrem dziecka” przyznaje prawa do opieki nad dzieckiem matce, która teoretycznie powinna być z dzieckiem bardziej zżyta a w praktyce przed sądem dochodziło do sytuacji, gdzie matka chciała się zrzec praw do dziecka na rzecz ojca, a sąd na to nie pozwalał.

Gdzie znaleźć pomoc?

Nie tylko wysokość alimentów może być krzywdząca, ale też samo prawo do opieki. Dlatego warto w wątpliwych sytuacjach zwrócić się o pomoc np. do Centrum Praw Ojca i Dziecka czy Fundacji Ojców Pokrzywdzonych przez Sądy. Takie organizacje pomagają nie tylko w sytuacjach, gdy alimenty zostały przeszacowane przez sąd.

Przedstawiamy kilka krakowskich kancelarii adwokackich, które zajmują się prawem rodzinnym:

 

Adres: ul. Sereno Fenn’a 12/1, 31-143 Kraków

Telefon: +48 600 824 538

E-mail: adwokat@malgorzatatokarz.pl

 

  • Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat

Adres: ul. Krakowska 16/3, 31-062 Kraków

Telefon: +48 666 023 071

E-mail: kancelaria@kancelariagb.pl

 

  • KANCELARIA ADWOKACKA MACIEJ BARTNIK

Adres: ul. Kotlarska 6/3, 31-539 Kraków

Telefon: +48 608 011 931

E-mail: bartnik@krakow-adwokat.pl

 

  • KANCELARIA ADWOKACKA STG SIERBIŃSKI, GAŁKA

Adres: ul. Torfowa 1/2, 30 – 384 Kraków

Telefon: (12) 418-04-06

E-mail: biuro@kancelariastg.pl

 

  • Kancelaria Adwokacka Sylwia Bartoszuk

Adres: Al. Pokoju 1A lok. 19,  31-548 Kraków

Telefon: +48 693 408 621

E-mail: kancelaria@bartoszuk.com