Bezpieczna, bezbolesna i szybka – operacja zaćmy

Zaćma zawsze prowadzi do utraty wzroku. Może mieć postać wrodzoną, rozwinąć się na skutek innych schorzeń, ale aż 90% przypadków wiąże się z wiekiem. Jednak dzisiaj nie jest to już wyrok, ponieważ po operacji zwanej fakoemulsyfikacją można nie tylko odzyskać wzrok, ale nawet poprawić jakość widzenia.

Zabieg, który jest bezpieczny dla pacjenta

Dzięki postępowi technologii operacja zaćmy jest obecnie zabiegiem całkowicie bezbolesnym, którego absolutnie nie należy się obawiać. Przed operacją pacjent poddawany jest mierzeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego, wyliczenia optycznej mocy sztucznej soczewki i kilku innym badaniom- żadne z nich nie jest groźne, inwazyjne czy bolesne. Następnie przeprowadzana jest rozmowa z pacjentem, podczas której lekarz opowiada o przebiegu operacji i odpowiada na wszystkie pytania.

Jak wygląda operacja zaćmy?

Teraz można już przystąpić do samej operacji. Do oka zapuszcza się specjalne krople znieczulające, pacjent przebiera się i udaje na salę operacyjną, gdzie okolica operacyjna zostaje starannie zdezynfekowana. Następnie nakładana jest maseczka chirurgiczna, a na oko kieruje się silne światło. Przez cały czas pacjent jest przytomny i może rozmawiać z lekarzem. Operacja zaćmy zaczyna się od wykonania 2-milimetrowego mikronacięcia, po czym specjalną pęsetą odchyla się przednią komorę oka dla uzyskania łatwego dostępu do zmętniałej soczewki. Kolejną fazą jest jej usunięcie zmętniałej i nieprzejrzystej soczewki oka- dzieli się ją na małe fragmenty i odsysa przy pomocy sondy urządzenia ultradźwiękowego. Następnie bardzo starannie usuwa się wszystkie resztki materii oraz oczyszcza tylną część komory oka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ przed wprowadzeniem nowej soczewki komora musi być pozbawiona najdrobniejszych nawet zanieczyszczeń.
Implantacji do powstałej w komorze przestrzeni sztucznej, akrylowej soczewki wewnątrzgałkowej dokonuje się przy pomocy iniektora. Soczewka ma pamięć kształtu, więc w ciągu kilku sekund odzyskuje swój pierwotny kształt. Następnie kilkoma drobnymi nakłuciami zamyka się mikronacięcia i operacja jest w zasadzie zakończona.