Do czego wykorzystujemy miedź i jakie właściwości wykazuje ten metal?

Miedź to jeden z metali nieżelaznych (niezawierających w swoim składzie żelaza, inaczej zwanych kolorowymi). Jako pierwiastek chemiczny ma liczbę atomową 29 i należy do 11 grupy układu okresowego. W dzisiejszych czasach znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Produkty znanej na całym świecie grupy Boryszew wykonane z miedzi wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle instalacyjnym, maszynowym, hutniczym oraz w budownictwie.

Właściwości miedzi

Miedź jest metalem, który w stanie czystym jest miękkim ciałem stałym o charakterystycznej, czerwono-brązowej barwie. Prócz tego ma bardzo dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne, zaś na powietrzu nie ulega korozji, lecz pokrywa się charakterystyczną, zieloną patyną. Jeśli w atmosferze występują duże ilości dwutlenku siarki, zamiast patyny powstaje czarny nalot siarczku miedzi.

Zastosowanie miedzi

Od niepamiętnych czasów miedź znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Jak czytamy na www.boryszew.com.pl głównie wykorzystywana jest w budownictwie, np. do pokrywania dachów i wyrobu elementów wykończeniowych (rynien, parapetów). Ponadto używa się jej jako materiału do przesyłania energii elektrycznej, a także w elektronice, przemyśle chemicznym do wyrobu chłodnic i aparatów chemicznych oraz do produkcji elementów grzejnych i wymienników cieplnych. Wreszcie jako dodatek do srebra i złota jest ważnym surowcem w jubilerstwie (poprawia ich własności mechaniczne). Warto również wiedzieć, że niesamowicie przydatne są różnego rodzaju stopy miedzi z innymi metalami. W zależności od poszczególnych składników i zastosowanych proporcji różnią się one od siebie zarówno właściwościami fizycznymi, jak i chemicznymi.