Czy dywan z polipropylenu jest szkodliwy? Zalety i wady dywanów z tworzyw sztucznych

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dywan uznawany był za symbol luksusu. Ręcznie tkany z naturalnej, najczęściej owczej wełny, farbowany w fantazyjne wzory i detale, nie tylko stanowił ozdobę podłogi, lecz całego wnętrza. Przy tym oczywiście kosztował niemało. O ile dziś, dywany wciąż są ważnym elementem wyposażenia w naszych domach i mieszkaniach, o tyle często są wykonane z tworzyw sztucznych, np. polipropylenu, przez co ich cena jest proporcjonalnie niższa. Sprawdźmy więc, jakie są zalety, a jakie wady dostępnych m.in. w sklepie internetowym Carpetoutlet dywanów sztucznych i czy warto po nie sięgnąć.

Zalety dywanów sztucznych

Poza dywanami wykonanymi z polipropylenu pośród modeli z tworzyw sztucznych na www.carpetoutlet.pl znajdziemy jeszcze dywany akrylowe i poliestrowe. Jak już zostało wspomniane, ich główną zaletą jest zdecydowanie niższa, w stosunku do naturalnej wełny, cena. Poza tym, ciekawsza wydaje się w tym przypadku paleta barw i wzorów, dzięki czemu można je dopasować do wnętrza urządzonego w dowolnym stylu, zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Dużym plusem jest fakt, że tworzywa sztuczne stanowią świetną alternatywę dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, m.in. na wełnę, kurz i roztocza. Jako, że są antystatyczne nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. Dodatkowo, bardzo łatwo utrzymać je w czystości, gdyż nie wymagają specjalnego traktowania. Zdecydowanie wystarcza tu regularne odkurzanie, a w razie konieczności pranie.

Wady dywanów sztucznych

Pomimo wielu zalet, musimy zgodzić się ze stwierdzeniem, że dywany sztuczne są mniej trwałe niż dywany wełniane. Prócz tego, polipropylen jest raczej mało sprężysty, przez co runo dość szybko się odkształca. W żadnym razie nie jest jednak szkodliwy dla domowników.