Karta kredytowa ? Czym jest i jak działa?

Karta kredytowa to bardzo chętnie i często polecany produkt bankowy przez doradców. Cieszy się ona również dużą popularnością wśród użytkowników. Jej jednak wyrobienie niesie ze sobą pewne skutki, dlatego warto wiedzieć, czym jest oraz na jakiej zasadzie działa. Poniżej prezentujemy wszystkie te informacje i podpowiadamy czy warto zdecydować się na kartę kredytową.

Czym jest karta kredytowa – jak działa?

Karta kredytowa to produkt finansowy oferowany przez banki. Ma ona postać plastikowej karty płatniczej i jest do niej przypisywany konkretny limit np. 2000 zł. By ją otrzymać, trzeba posiadać zdolność kredytową — taką jak przy zwykłym kredycie i złożyć wniosek w banku o jej wydanie. Na rynku wszystkie banki oferują takie rozwiązanie. Kartą kredytową możemy płacić za zakupy, w internecie lub wypłacać pieniądze bankomatu. Działanie karty jest dosyć proste, chociaż trzeba się z nią zapoznać i poznać zasadę działania. Gdy wypłacimy pieniądze lub wydamy środki z karty w sklepie, rozpoczyna się okres bezodsetkowy. Trwa on ok. 58 dni. Jeśli w tym czasie spłacimy zobowiązanie, nie zapłacimy nic za wykorzystanie gotówki. Możemy jednak poczekać ze spłatą sumy np. kilka miesięcy. Przez ten okres będziemy musieli spłacać tylko kilkanaście — kilkadziesiąt złotych kwoty minimalnej i dopiero po kilku miesiącach będziemy mogli uregulować główną należność. Gdy przekroczymy okres bezodsetkowy od wykorzystanej sumy, zostaną nam naliczone odsetki – 10% w skali roku.

Korzyści karty kredytowej

Pierwszą korzyścią, jaka płynie z używania karty kredytowej jest dostęp do elastycznego kredytu. Plusem jest również prostota wydania karty kredytowej. Dzięki niej możemy również wypożyczać samochody lub płacić za drogie hotele, gdzie wymagany jest zastaw. Karta kredytowa również ma niskie oprocentowanie w porównaniu z tradycyjnymi kredytami czy pożyczkami.

Artykuł napisany we współpracy z https://pozyczkaplus.pl