Łazienka w skosach

Pomieszczenia ze skosami niewątpliwie mają swój urok. Chociaż kiedyś pozostawiano je jako nieużytkowe, to w ostatnich czasach przestrzenie te robią prawdziwą furorę. Poddasze jest bowiem wykorzystywane zarówno na sypialnię małżeńską i bawialnię dla dzieci, jak i na łazienkę. Ta ostatnia opcja stanowi pewne wyzwanie aranżacyjne, ale efekt potrafi zapierać dech w piersiach. Wystarczy jedynie znać parę trików i wiedzieć o czym należy pamiętać podczas urządzania łazienki na poddaszu, by stworzyć prawdziwe aranżacyjne dzieło sztuki.

Ważne jest planowanie

Jeśli chcemy mieć łazienkę na poddaszu, najlepiej planować ją w tym miejscu już na etapie projektowania domu, chociaż wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Brak tynków czy podłóg z pewnością ułatwi wiele spraw. Aranżując łazienkę na poddaszu niewątpliwie trzeba pamiętać o dobrej izolacji termicznej. Należy zabezpieczyć dach przed wilgocią, by korzystanie z pokoju kąpielowego było i zdrowe, i komfortowe. Istotne jest również ogrzewanie. W pomieszczeniu ze skosami może być trudno rozmieścić grzejniki – warto zatem zastosować ogrzewanie podłogowe. Jeśli mamy taką możliwość, to dobrze jest zaplanować w łazience okno dachowe. Nie tylko dostarczy naturalnego światła, ale też optycznie powiększy pomieszczenie i zapewni przyjemne widoki szczególnie, gdy pod nim zamontujemy wannę.

Poszczególne elementy

Aranżując łazienkę na poddaszu nie można brać pod uwagę wyłącznie powierzchni liczonej po podłodze, ale rzeczywistą wielkość powierzchni użytkowej. Z uwagi na skosy, wszystkie elementy, np. od firmy Krzemień, począwszy od sanitariów, aż po meble muszą być dobrze przemyślane. Łazienka musi przecież być wygodna i łatwa w użytkowaniu. Przy ściankach łączących podłogę ze skośnym dachem można zamontować wannę lub sedes. Przestrzeń w tym miejscu, najczęściej o wysokości ok. 120 metrów w zupełności wystarcza na zamontowanie geberita, jak i kąpiel w wannie. Z kolei jeśli zamiast wanny marzy nam się prysznic, to potrzeba już wyższej przestrzeni. Aby zyskać na centymetrach lepiej wybrać opcję bez brodzika i postawić na kabinę narożną półokrągłą, która zajmuje mniej miejsca.