Jak leczyć bezdech senny?

Bezdech senny, a właściwie zespół bezdechu sennego, to ustanie wentylacji płuc przez okres czasu dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50 %. Jest to poważny, potencjalnie zagrażający życiu problem, który występuje u ok. 2% kobiet i 4% mężczyzn. Ponadto powoduje on silne poczucie senności podczas dnia, co wpływa na obniżenie jakości życia i zwiększa ryzyko takich poważnych zdarzeń jak zawał serca, udar mózgu czy niewydolność serca. Co więcej, u osób z bezdechem sennym prawdopodobieństwo rozpoznania cukrzycy jest wyższe nawet do 70%!

Jakie są sygnały, świadczące o bezdechu?

Objawy cierpienia na tą przypadłość można podzielić na dwie grupy – dzienne i nocne. Najlepiej widoczny i zarazem najbardziej alarmującym wśród objawów „nocnych” jest głośne, nieregularne chrapanie, połączone z przerwami w oddychaniu. Kolejne to niespokojny, nieprzynoszący wypoczynku sen, konieczność odwiedzania toalety w nocy oraz pocenie się podczas snu. Wśród objawów „dziennych” szczególnie widoczna jest senność i ospałość, a także problemy z koncentracją i idąca z tym w parze drażliwość oraz skłonność do irytacji.

Co robić po odkryciu objawów?

Jeśli myślisz, że dotyczy Cię zespół bezdechu sennego, udaj się koniecznie do lekarza pierwszego kontaktu. Powinien przeprowadzić podstawowy wywiad oraz skierować Cię do laryngologa, aby ten zbadał ewentualne przeszkody znajdujące się w Twoich drogach oddechowych. Niezbędne może być również badanie polisomnograficzne, czyli obserwacja w trakcie snu połączona z monitorowaniem zachowania organizmu, w tym badanie stężenia poziomu tlenu we krwi. Jeżeli specjalistyczne badania potwierdzą obawy – to jeszcze nie koniec świata. Można podjąć właściwe, przynoszące ulgę, leczenie. W zależności od indywidualnych cech pacjenta może mieć ono inny przebieg – np. w przypadku osób otyłych niezbędne będzie przede wszystkim odchudzanie, rzucenie palenia czy nawet operacja korygująca drożność górnych dróg oddechowych. Ale standardem w terapiach bezdechu sennego jest metoda polegająca na wytwarzaniu stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, co umożliwiają nowoczesne, zaawansowane technologicznie aparaty CPAP.

Aparaty CPAP, czyli technika w służbie twojego zdrowia

Aparaty CPAP umieszcza się na noc przy łóżku, a na twarzy chorego umieszcza maskę lub system poduszek nosowych – te akcesoria dostarczają powietrze pod ciśnieniem, przywracając drożność górnych dróg oddechowych (dopływające powietrze usztywnia je pneumatycznie).
Polecane do domowej terapii bezdechu dróg sennych urządzenia to:

  • AirSense 10 Elite – aparat z wbudowanym modułem łączności bezprzewodowej, co pozwala na przesyłanie wyników terapii do komputera lub smartfona. Posiada także własny ekran, na którym można na bieżąco śledzić zbierane dane. Aparat dostarczany jest z lekkimi maskami z serii AirFit, a zasila go dwufazowy silnik Easy-Breath o niskiej bezwładności i bardzo małej prędkości obrotowej. Dzięki temu urządzenie pracuje bardzo cicho. Oprócz funkcji dostarczania powietrza aparat obniża ciśnienie przy wydechu (EPR), co sprawia, że użytkownik oddycha komfortowo i naturalnie
  • AirCurve 10 VAuto – aparat do terapii ciśnieniem dwupoziomowym (różne ciśnienia powietrza przy wdechu i wydechu). Dzięki zaawansowanym opcjom kompensacji przecieku wokół maski (VSync), ustawienia czasu wdechu i wydechu (TiControl) i płynnego przejścia od regulacji wdechu do regulacji wydechu, można precyzyjnie dostosować parametry dostarczanego powietrza i zoptymalizować komfort oddychania. Tryb VAuto łączy wspomaganie oddechu powietrzem o stałym ciśnieniu (do 10 cm H2O) z działaniem algorytmu AutoSet, który wykrywa ograniczenia przepływu powietrza, chrapanie i obturacyjny bezdech senny, nieprzerwanie dostosowując ciśnienie podstawowe. Utrzymuje drożność dróg oddechowych, dopasowując się naturalnie do oddechu pacjenta. Aparat posiada wbudowany moduł łączności bezprzewodowej i zintegrowany nawilżacz HumidAir.
  • AirSense10 AutoSet – aparat ze zintegrowanym nawilżaczem i wbudowanym modułem łączności bezprzewodowej, posiadający funkcję AutoSet Response, która oferuje większy komfort pacjentom z nietolerancją wysokiego ciśnienia, zapewniając łagodną i płynną regulację ciśnienia. Wyposażony w duży, prosty w obsłudze, kolorowy ekran z nowym intuicyjnym menu, które znacznie przyspiesza ustawianie aparatu.
  • S9 AutoSet – aparat samoregulujący, posiadający funkcję AutoSet Response, dzięki której w łatwy sposób można dostosować ciśnienie, a analiza oddechów pozwala uzyskać w pełni skuteczną terapię. Pracuje bardzo cicho, a zamontowany w urządzeniu, bardzo wydajny filtr eliminuje mikrocząsteczki z powietrza.
  • S9 Elite – aparat stałociśnieniowy, używający technologii Easy-Breath, co zapewnia najlepszej jakości synchronizację pomiędzy aparatem i pacjentem, ułatwiając mu swobodne oddychanie. Gromadzi dane sumaryczne na temat skuteczności i stosowania, w tym dane statystyczne dla centralnego bezdechu, na okres maks. 365 nocy.

Aparaty CPAP są refundowane!

Aparaty CPAP to najbardziej nowoczesne na rynku urządzenia, cechujące się zarazem wysoką skutecznością we wspomaganiu terapii bezdechu sennego. Ponieważ wykonano je z materiałów bardzo wysokiej jakości, są one inwestycją na długie lata efektywnego używania. Nie należy wahać się z decyzją o ich zakupie, tym bardziej, że dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ – poziom refundacji to aż 90% kwoty 2100 zł.
Ponieważ zdrowie nie ma ceny, a każda chwila ma dla niego kolosalne znaczenie, nie wahaj się, tylko nabądź aparat CPAP już dziś!

Więcej informacji na ten temat: http://zdrowysen.info/aparaty-resmed