Naucz się jeździć konno

 

Dla tych, którzy nigdy nie jeździli konno może się wydawać, że to zwyczajne siedzenie na koniu i dawanie mu prostych wskazówek jak iść, skręcić czy się zatrzymać. W rzeczywistości jednak to coś znacznie więcej. Jazda konna to bowiem nie tylko przyjemność, ale też wiele korzyści dla zdrowia oraz rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.

Aspekt fizyczny

Jazda  konna rozwija równowagę i koordynację. Jeździec wykorzystuje wiele mięśni, głównie nóg, brzucha, ramion i pleców. Mocne i elastyczne mięśnie pomagają w utrzymaniu równowagi i koordynacji. Podczas jazdy konnej dwie strony naszego ciała muszą pracować jednocześnie, co stymuluje do skoordynowanego działania obie półkule mózgowe. Jazda stępem, podobnie jak spacer, stymuluje pracę organów wewnętrznych, wspomaga działanie wątroby i proces trawienia. Podczas jazdy spalamy wiele kalorii i poprawiamy przemianę materii.

 

Aspekt psychologiczny

Konie uczą sztuki porozumiewania się, ale też stanowczości i cierpliwości. Efekty jeździeckie nie przychodzą od razu, czasem trzeba nawet kilkunastu treningów, żeby koń zaczął nas słuchać. Dlatego Innowacyjne Centrum Szkoleniowe ICS oferuje profesjonalne szkolenia nauki jeździectwa, które pomogą nam w tym zadaniu. Ponadto jazda konna uczy wytrwałości, systematyczności i odpowiedzialności. Pozwala na podejmowanie nowych wyzwań i dążenie do postawionych sobie celów.

 

Aspekt zdrowotny

Korzyści zdrowotnych płynących z kontaktu z końmi jest tak wiele, że zwierzęta te są pomocne podczas leczenia nawet ciężkich schorzeń. Doskonałym przykładem jest tutaj hipoterapia, czyli forma rehabilitacji psychoruchowej, do której wykorzystuje się konie. Stosowana jest przy leczeniu między innymi mózgowego porażenia dziecięcego, chorób mięśni, wad postawy, opóźnień psychoruchowych czy cukrzycy. Kurs hipoterapii również oferuje Innowacyjne Centrum Szkoleniowe ICS i można zapisać się na niego za pośrednictwem strony internetowej www.szkoleniaics.pl.