Piękno jest proste – przekonaj się o tym w ogrodzie

Piękno jest jedną z tych wartości, która ewidentnie i konsekwentnie od zawsze wymyka się wszelkim uogólnieniom i radykalnym określeniom. Ma wymiar historyczny, bo zmienia się w czasie. Ale także głęboko subiektywny, bo zależy od jednostki i od tego, co dana osoba uznaje za piękne. Pośród wielu estetyk odnajdujemy jednak tę, która ma charakter uniwersalny. Taką, która obecna była w rożnych epokach i stylach regionalnych. Pozwalającą określić się jednym zdaniem: piękno jest proste.

Piękna prostota natury

Najpiękniejsze i ponadczasowe piękno, które skrywa się w prostocie, pochodzi od samej natury. Przekonamy się o tym w ogrodzie, w którym to właśnie przyroda sama w sobie staje się elementarną dekoracją. Uwypukleniem piękna prostoty naturalnych kompozycji są wszelkie naturalistyczne aranżacje. Ogród angielski, zakątek leśny, łąka kwietna, rustykalne rabatki. Uniwersalne piękno natury to także docenienie jej materiałów i wykorzystywanie ich do tworzenia rzeczy codziennego użytku. Jak rattanowe meble ogrodowe, które pośród wielu innych propozycji, oferuje Garden Space: gardenspace.pl.

Nowoczesne piękno minimalizmu

Piękno prostoty to z jednej strony bezkresna natura, a z drugiej strony awangardowa sztuka. XX wieku odkrywająca prostotę formy. Czyniąc z niej nadrzędną zasadę kompozycyjną. Widać to nie tylko w wielkich dziełach malarskich, rzeźbiarskich czy architektonicznych. Ale także w codziennych stylizacjach i prezentacji przedmiotów użytkowych. Meble i aranżacje ogrodowe są tego najlepszym przykładem. Wystarczy spojrzeć na aluminiowe zestawy mebli ogrodowych i minimalistyczne tarasy awangardowe, żeby przekonać się, że wywodzące się z minimalizmu idee spełniają się w dzisiejszych czasach. Nowoczesny wygląd współczesnych ogrodów oraz wnętrz ma swoje źródło w przedwojennej estetyce i jej postulatach.