Jak układać kostkę granitową?

 

Kostki granitowe to coraz bardziej popularny materiał zdobiący prywatne posesje oraz miejskie skwery. Nie tylko tak duże miasta jak Warszawa czy Wrocław, ale również mniejsze – Mikołów, Tychy lub Wadowice – decydują się na ten rodzaj materiału. Kostka brukowa przechodzi zatem do lamusa, w czym nie ma nic dziwnego. Kostki granitowe oferowane na przykład przez firmę Drokan są odporne na niskie i wysokie temperatury, a także nie wchłaniają wody, zatem nie pękają podczas mrozów. Ponadto granit jest odporny na ścieranie i jest jednym z najtrwalszych produktów, które można wykorzystać do układania chodników, krawężników, skwerów, parkingów czy podjazdów. Należy tylko wiedzieć jak układać kostkę granitową w prawidłowy sposób, gdyż to właśnie wpływa na trwałość i funkcjonalność nawierzchni. 

Odpowiednie podłoże dla kostki granitowej

Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy jak układać kostkę warto skorzystać z profesjonalnej firmy, bowiem już pierwszy etap jakim jest przygotowanie podłoża jest bardzo istotny. Pracę rozpoczyna się od korytowania, czyli zrobienia wykopu o odpowiedniej głębokości. Następnie uwzględniają podłużne i poprzeczne spadki należy wyrównać powierzchnię. Kolejnym krokiem jest ułożenie kruszywa naturalnego lub łamanego, w zależności od przeznaczenia nawierzchni. Następnie przygotowuje się podkład, którego grubość zależy od wielkości kostki granitowej. Całość należy wyrównać mając na uwadze, że podczas zagęszczania kostki, podłoże minimalnie osiądzie.

 

Jak układać kostkę w sposób prawidłowy?

Najczęściej kostki granitowe układa się rzędami. Ale możliwe jest również ułożenie rozmaitych wzorów, kwadratów czy półkoli, co ma miejsce na przykład na rynkach takich miast jak Tychy czy Mikołów. Układając kostki granitowe należy zachować odpowiednie odstępy i na bieżąco kontrolować poziom i spadki. Następnie wypełnia się szczeliny drobnym piaskiem lub kruszywem granitowym. Ostatnim etapem jest zagęszczanie kostki granitowej, które wykonuje się za pomocą płyt wibracyjnych obłożonych wykładziną z PCV w celu ochrony kostki.