Jak uprawiać i rozmnażać oraz kiedy przycinać hortensje bukietowe?

Hortensja bukietowa to krzew ozdobny, który w przeciwieństwie do tradycyjnych hortensji posiada nie kuliste, a stożkowate kwiatostany, najczęściej w kolorze białym lub w różnych odcieniach różu. Ozdabia ogrody od lata do jesieni, a przy tym jest mrozoodporna. Aby z sadzonek zakupionych w profesjonalnym sklepie ogrodniczym, takim jak Gardenowo otrzymać rośliny, które będą długo i bujnie kwitły należy wiedzieć, jak je uprawiać, rozmnażać i przycinać.

Uprawa

Hortensja bukietowa najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym, osłoniętym od wiatru. Stąd też świetnie przyjmuje się przy ścianach, pod wysokimi drzewami oraz w pobliżu żywopłotu. Efektownie wygląda również na tle wysokich traw ozdobnych i bylin. Co istotne, wymaga żyznej, dość wilgotnej gleby, lekko kwaśnej do kwaśnej. Krzewy warto nawozić kompostem lub obornikiem, a także dostępnym na www.gardenowo.pl ubogim w wapń nawozem mineralnym.

Rozmnażanie

Dużą zaletą hortensji bukietowych jest możliwość ich rozmnażania przez pobierane w okresie letnim sadzonki zielne, a także przez odkłady. Sadzonki ukorzeniają się mniej więcej po upływie miesiąca od ich wsadzenia.

Cięcie

Przymierzając się do uprawy hortensji bukietowych, trzeba wiedzieć, że w przeciwieństwie do hortensji ogrodowych, które kwitną na pędach zeszłorocznych, odmiany bukietowe kwitną na pędach tegorocznych. Jest to o tyle ważne, że decyduje o sposobie cięcia krzewów. Powinno być ono radykalne i coroczne. Najlepszą porą jest wczesna wiosna – końcówka marca lub też początek kwietnia. Pędy należy ucinać powyżej czwartego bądź piątego pąku. Z pozostawionych pąków roślina utworzy nowe pędy, na których zakwitną świeże kwiatostany. Co istotne, dotyczy to jedynie grubszych pędów, tych cienkich należy się bowiem całkowicie pozbyć. Najstarsze pędy w wieloletnich krzewach warto wyciąć przy samej szyjce korzeniowej, by nieco odmłodzić roślinę.