Jak zadbać o zdrowie i komfort nowo narodzonego dziecka?

Świeżo upieczeni rodzice mogą czuć się na początku zagubieni i niepewni. Jednak wszyscy pragną, aby ich dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo. Nie jest to takie proste jak większości z nas się wydaje, ponieważ rodzice dopiero uczą się opieki nad maluszkiem. Również niemowlę nie zna jeszcze ich świata. Do tej pory żyło tylko w bezpiecznym brzuszku mamy.

Na szczęście rodzicom zawsze chętnie pomoże położna, babcia lub doświadczona koleżanka. Przekażą im wiedzę, która jest niezbędna do prawidłowego zajmowania się noworodkiem. Nie zaszkodzi także jeśli w domu wszystko zostanie urządzone tak, aby maluszek czuł się jak  najbardziej komfortowo i bezpiecznie.

Z biegiem ciąży dziecko przyzwyczaja się do faktu, że ma u mamy w brzuchu coraz mniej miejsca. Rosnąc, przyjmuje skuloną pozycję, która jest dla niego naturalna i bezpieczna. Jakiś czas po porodzie należałoby zapewnić noworodkowi uczucie zamkniętej przestrzeni. Dobrym pomysłem będzie zakup otulacza dla dziecka https://moleo.pl/pol_m_DZIECKO_POZOSTALE_OTULACZE-1698.html , który da maluchowi wrażenie jakby dalej był w brzuchu mamy.

Ze względu na to, że ciało noworodka ma kształt kołyski, lepiej nie prostować go na siłę- sam z czasem osiągnie taką pozycję. Rodzice mogą zadbać o zdrowie i wygodę dziecka nabywając zamiast zwykłego łóżeczka kołyskę, specjalny koszyk lub mięciutki hamak. Nie każdego jednak stać na to, aby najpierw kupować kołyskę a następnie, po kilku miesiącach, zwykłe łóżeczko.

W takim przypadku należy pamiętać, aby materac dla dziecka był odpowiednio sprężysty. Kładąc je na zbyt twardym podłożu, samoczynnie rozprostowujemy jego miękki kręgosłup. Jest to dla malucha nieprzyjemne i mało wygodne. W łóżeczku konieczne jest układanie dziecka na boku, pamiętając o podparciu jego pleców. Do tego bardzo przydatna może się okazać poduszka rogal https://moleo.pl/pol_m_DZIECKO_PODUSZKI_CIAZOWE-1462.html. Zapewnia stabilną i wygodną pozycję nie tylko w trakcie snu, ale także podczas karmienia. Dzięki niej każda mama będzie mogła z łatwością zaspokoić głód swojego maleństwa tak w pozycji leżącej, jak i siedzącej.